Archiwalia | MOrdowy tydzień
Archiwalia

ARCHIWALIA

styczeń–marzec 2003

ANNA KODZIŃSKA VEL. STANISŁAW ZAŁĘSKI
Klub nawiązał kontakt z Grzegorzem Sroczyńskim z GW autorem artykułu z cyklu „Gdzie są chłopcy z tamtych lat” poświęconego dalszym losom Anny Kłodzińskiej.  Jak się okazuje ostatnią książką autorki nie jest wcale „Zemsta wilka”, lecz wydany w 1991 roku pod pseudonimem Stanisław Załęski „Wynajęty morderca”.  Książka znajduje się w klubowej bibliotece – recenzja wkrótce w MOnitorze.

URSZULA MILC-ZIEMBIŃSKA VEL. WRÓZKA MATYLDA
Autorka książek „Tajemnica Elizabeth Arden” i Śmierć wśród chryzantem” obecnie zajmuje się wróżeniem.  Jak nam zdradziła wydała jeszcze dwie dalsze pozycje pod pseudonimem.  Zagadką pozostaje jednak jaki jest to pseudonim.

NOWI CZONKOWIE
Klub liczy już 17 osób, w tym 7 kobiet.  Mamy swoich korespondentów w Krakowie i Szczecinie, aktywizuje się również ośrodek lubelski.  Wszystkich chętnych zapraszamy do współpracy, warunkiem przyjęcia w poczet członków jest napisanie jednej recenzji z dowolnej powieści milicyjnej i przesłanie jej do nas. Nadesłane recenzje będą publikowane na naszej stronie.

ODCZYTY, REFERATY, PRELEKCJE ...
„Polska powieść kryminalna, dzisiejsze spojrzenie na gatunek” to tytuł referatu jaki wygłosił Prezes w Bibliotece Publicznej przy ulicy Meksykańskiej na zaproszenie p. Ewy Kobus.  Po referacie miała miejsce interesująca dyskusja.

JESZCZE JEDEN TAKI ODCINEK
Tylko u nas kolejny (drugi) odcinek powieści naszej klubowiczki Amudeny Rutkowskiej.  

marzec-maj 2003

Rośniemy w siłę
Rośnie liczba Klubowiczów. Trudno w tej chwili o dokładne dane. Obiecujemy podać je przy następnej aktualizacji. W każdym razie powstały nowe oddziały Klubu w: Jaworznie, Łodzi oraz Wałabrzychu. Jeżeli dodamy do  tego istniejące już oddziały w Lublinie, Krakowie raz Szczecinie, to można stwierdzić, że obejmujmy już niemal całą powierzchnię kraju od lewej do prawej oraz z dołu do góry. Niebawem zaprezentujemy stronę o nas, gdzie pojawią się krótkie notki o Klubowiczach.

Cynk na Kłodzińską
Absolutną sensacją jest pozyskanie informacji o, prawdopodobnie najwcześniejszej książce Anny Kłodzińskiej – „Ziemia srebrzy się cynkiem” (1953). Rzecz o przemyśle cynkowym na przestrzeni wieków. Nie bez kozery zresztą. Niebawem wywiad niemiecki zainteresuje się naszym cynkiem (w przygotowaniu recenzja z powieści „Kim jesteś Czarny”, traktującej właśnie o tej tematyce). Wszystkich którzy jeszcze nie czytali artykułu.

Moda na Sekułę
Gwiazdą ostatnich tygodni stała się bez wątpienia Helena Sekuła. Powieści tej autorski recenzują obecnie trzy osoby: Iza Desprak (oddział Łódź), Anna Niklewska (Oddział Warszawa, Sekcja Śródmieście) oraz Marek Ciaś (Oddział Warszawa, Sekcja  Targówek). To ewenement w sytuacji, gdy inni autorzy leżą odłogiem i nikt się nie chce nimi zająć.

Tropiciele szpiegów KDL na start
W związku z inicjatywą oddolną nowego Klubowicza z Warszawy – Macieja Szwedowskiego – rozszerzyliśmy nasze zainteresowania o powieść milicyjną Krajów Demokracji Ludowej. Na razie recenzja z powieści Andrieja Guliaszkiego „Kontrwywiad”. Dalsze niebawem.

Konkurs
Nasze archiwum recenzji powoli acz systematycznie się zapełnia.  Niedługo przekroczymy setkę. Dla autora setnej recenzji mamy nagrodę niespodziankę. 

maj 2003-styczeń2004

Zniknęła gablota
Jak wiadomo, Jerzy Edigey był jednym z tytanów polskiej powieści milicyjnej. Niewiele osób wie jednak, że był on również praktykującym adwokatem – karnistą. Do niedawna w budynku Okręgowej Rady Adwokackiej (Al. Ujazdowskie 49), w bibliotece na parterze znajdowała się gablotka poświęcona twórczości Edigeya. Zawierała ona, między innymi, listę powieści autora oraz egzemplarze zagranicznych wydań jego książek, między innymi po szwedzku, czesku, francusku i niemiecku. U góry gablotki znajdował się napis: Piszący adwokaci – Jerzy Edigey. Tytuł taki sugerował, że oprócz Edigeya wśród adwokatów warszawskich byli też i inni literaci, aczkolwiek brak było na ten temat bliższych informacji. Jak się wydaje, nie było ich znowuż tak wielu, oprócz J.E. chyba tylko mec. Piesiewicz może zostać zaliczony do grona „piszących adwokatów”.
Jakiś czas temu (najprawdopodobniej w 2002 roku) gablotka Jerzego Edigeya znikła z pomieszczenia biblioteki ORA. Postaram się wyjaśnić jej dalsze losy, a o wynikach śledztwa niezwłocznie poinformuję Klubowiczów. (Maciek Szwedowski).

styczeń-sierpień 2004

Przegrana stówka
Prezes wytropił i zakupił na potrzeby Klubu wyjątkowo rzadką książkę A. Kłodzińskiej "Przegrana stawka".  Książka została nabyta w drodze licytacji internetowej, a cena była ponoć rekordowa.

Borewicz kontratakuje
18 października odbył się zlot miłośników serialu 07 zgłoś się. Miejsce - Restauracja hotelu Metropol.  Goście honorowi: Florczak, Cieślak, Dziewulski, Szmagier. Już następnego dnia dzięki TVP mogliśmy podziwiać naszą Klubowiczkę i organizatorkę zlotu  Annę Niklewską w gustownej niebieskiej kreacji.

 

 

© 2001-2011 Klubowicze - Klub MOrd. Polskie kryminały milicyjne. Klub Kryminalny. Powieść milicyjna, kryminalna i szpiegowska. Kryminał PRL. Morderstwo w PRL.